09/02/2019 | Jaromír Bok

V sobotu 9.2.2019 pořádal TJ Frenštát "B" v tělocvičnách na ZŠ Záhuní domácí turnaj mladších žaček, kde nás díky minulému postupu čekalo trio nových soupeřek, a sice družstvo Krnova, Nového Jičína "C" a Frýdku-Místku "B".

Na nové soupeřky se přišel podívat také nemalý počet diváků, především tedy rodinných příslušníků domácích hráček, kteří dokázali v tělocvičně vytvořit velmi bojovnou atmosféru.

Hned do prvního zápasu proti Krnovu vlétly naše nažhavené holky jako uragán a blesku rychle si vypracovaly až šestibodové vedení. Soupeřky z Krnova byly natolik zaskočené, že si již za stavu 7:1 pro Frenštát musely vzít oddechový čas. Time-out sice na chvíli přibrzdil rozjeté Frenštátské holky, ale ty se nenechaly vykolejit a první set vyhrály zcela jednoznačně v poměru 25:15. Druhý set již neměl tak jednoznačný průběh, hra se vyrovnala, ale přesto si Frenštát opět dokázal vypracovat dvou až tříbodové vedení. Bohužel, uprostřed druhého setu naše hráčky viditelně polevily v nasazení, a soupeřky z Krnova nabídnutou šanci dokázaly využít. Především zlepšeným servisem skóre setu nejprve srovnaly, aby se záhy dostaly do vedení 13:12 a nadále vedení navyšovaly. Domácím v tu chvíli nevycházelo vůbec nic, a do pole nám začal padat jeden míč za druhým. Marně se trenér domácích snažil zastavit soupeřovu sérii oddechovými časy; prostě když se nedaří, tak se nedaří. V koncovce druhého setu se ještě hráčkám Frenštátu podařilo snížit hrozivě vypadající náskok Krnova, ale na celkový zvrat již bylo pozdě. Druhý set tedy skončil v poměru 20:25. Vydařené míče v koncovce druhého setu se ukázaly jako klíčové pro nabuzení hráček do třetího setu. Ze začátku si Krnov vypracoval vedení až 6:2, ale frenštátské hráčky se nevzdávaly a postupně se začaly dotahovat až na stav 8:10. V tu chvíli i hostující trenérka sáhla po oddechovém času, neboť tušila, že blížící se koncovka bude napínavá a její tým se potřebuje především uklidnit a znovu zkoncentrovat. A tušila správně, neboť koncovka setu byla nesmírně dramatická. Vedení se přelévalo z jedné strany na druhou, ale ani jeden tým však nedokázal svých mečbolů využít. Na obou týmech byla vidět obrovská chuť po vítězství, což kvitovali i všichni přítomní diváci. Šťastnějším týmem byly nakonec hráčky Krnova, které dokázaly proměnit mečbol za stavu 19:18 z jejich pohledu a připsaly tak konečnou dvacítku. Celé utkání trvalo bez jedné minuty rovnou ho

dinu a frenštátské hráčky po urputném boji prohrály 1:2.

Ve druhém utkání nás čekaly soupeřky frýdeckého "béčka". Již při rozcvičení bylo patrné, že tento soupeř je daleko sehranější a utkání bude velmi vyrovnané. A také celý první set tomu odpovídal. Když už naše hráčky dokázaly odskočit na rozdíl pár bodů, soupeř zase stáhnul a pořád se držel v těsném závěsu. Velmi napínavý průběh vydržel až do koncovky, kdy se dokonce Frýdku podařilo srovnat a na chvíli také otočit vedení ve svůj prospěch (20:21), avšak Frenštát ještě zabojoval a nakonec urval první set pro sebe při skóre 25:23. Druhý set měl podobný průběh jako set první, od začátku se bojovalo o každý míč, avšak postupem času si Frenštát získával mírnou převahu, kterou přetavil až ve vedení 14:10, 16:12, poté ještě 22:18. Bohužel ale, stejně jako v prvním utkání, nedokázaly domácí hráčky udržet koncentraci až do konce setu, což byla voda na mlýn soupeřkám z Frýdku-Místku. Ty nejprve dorovnaly stav setu na 22:22, aby šly posléze i do vedení, které si už pohlídaly a druhý set vyhrály v poměru 25:23. Na řadu přišel tedy stejně jako v prvním utkání zkrácený třetí set. Tam to bylo jako na houpačce. Nejdříve Frýdek odskočil na vedení 4:1, potom zase Frenštát otočil až na vedení 10:7 ze svého pohledu, aby poté opět zabraly soupeřky a vedení opět strhly na svou stranu. Šokované domácí hráčky už jen dokázaly snížit na konečných 12:15. Druhé utkání tedy opět smolně prohráváme 1:2 na sety.

V závěrečném třetím utkání nás čekaly soupeřky novojičínského "céčka". Vzhledem k výsledkům již odehraných utkání nabylo i toto utkání na své důležitosti, neboť se jednalo o přímý souboj o setrvání ve skupině D či sestup do nižší skupiny E. Dílčí propočty hovořily jasně - domácímu Frenštátu stačilo k udržení ve skupině vyhrát jeden set, kdežto Nový Jičín musel bodovat naplno a zvítězit 2:0. A podle toho vypadal také celý první set. Zatímco domácí hráčky z Frenštátu se ne a ne nastartovat, Nový Jičín začal ve velkém stylu a rychle se ujal vedení, které narostlo až na 10:5. Přestože se domácí trenér snažil povzbudit svoje svěřenkyně k lepšímu výkonu, a především přerušit bodovou sérii Jičína oddechovým časem, tak se průběh setu již nepodařilo zvrátit a tento jsme prohráli v poměru 19:25. V přestávce před druhým setem se domácím hráčkám dostalo nevídané podpory - do té doby nestranný hlavní rozhodčí sestoupil z empajru, namířil si to rovnou k domácím a také on se snažil hráčky povzbudit a udělit jim pár cenných rad... 🙂 Pak ovšem opět nasadil kamennou tvář, vrátil se na své stanoviště a opět byl připravený pískat rovinu pro obě strany. Do druhého setu nastoupily hráčky Frenštátu jako vyměněné. Zpřesnily hru, přitvrdily podání, a přesvědčily se, že i soupeřky z Nového Jičína jsou k poražení. Za stavu 8:2 pro domácí Frenštát si hostující trenérka vybrala první oddechový čas, který, bohužel pro domácí, přinesl své ovoce, neboť se jim posléze podařilo snížit až na 10:9, a pak i otočit skóre ve svůj prospěch na stav 12:14. Vyrovnaná partie pokračovala i v koncovce, kdy se urputně bojovalo o každý míč. Šťastnějším se stal tým z Nového Jičína, který nakonec vyhrál 25:23 a udržel se tak ve skupině D i pro následující turnaj.

Našim holkám patří za předvedený bojovný výkon velké poděkování, ani v jednom utkání jsme se neztratili a přesvědčili jsme se, že každý tým se dá porazit, avšak musí se bojovat až do konečného hvizdu rozhodčího.