07/02/2019 | Karel Míček

O uplynulém víkendu jsme uspořádali volejbalové soustředění mladších a starších žaček v Kunčicích p.O. Pod vedením trenérské dvojice p.Mach - J.Bok jsme zavítali do místní sportovní haly (u fotbalového hřiště), kde nás čekaly tři dny vyplněné různými volejbalovými i nevolejbalovými aktivitami.

Halu v Kunčicích jsme zvolili zejména na základě velmi pozitivních zkušeností ze soustředění v loňském roce - hala je nedávno modernizována, plnohodnotně vybavena nářadím a různými cvičebními pomůckami, které jsou samozřejmě plně k dispozici, vybavena sociálním zařízením, kuchyňkou, dvěma vytápěnými šatnami, hala je snadno dostupná z Frenštátu a je zde možnost plnohodnotného a kvalitního stravování v nedaleké Hospůdce Na Kopečku vzdálené jen asi 10 minut chůze od tělocvičny...

 

Již během plánování soustředění se organizátoři trochu obávali o počet účastníků, zda se podaří naplnit určený minimální počet hráček, neboť venku panující mrazivé počasí mohlo svádět k dojmu, že také uvnitř haly bude zima, navíc první den soustředění připadl na školní den a hrozilo, že ne všechny hráčky budou uvolněny z vyučování. Realita však byla úplně jiná a původní obavy organizátorů se ukázaly jako zcela neopodstatněné - na soustředění se přihlásilo 16 hráček, za což patří zejména rodičům velké poděkování.

 

 

Hlavním cílem soustředění bylo zavést pro hráčky nový herní systém s přebíháním jednotlivých hráček podle předem určených herních specializací jednotlivých hráček, a to tak, aby přebíhání zvládaly jak hráčky starší, tak hráčky mladší. Pro mladší holky se tento herní systém může zdáti být předčasným, ale snahou je postupně doplňovat družstvo starších holek mladšími, a tak nebylo zbytí. Po pátečním ranním příjezdu do Kunčic se holky rychle ubytovaly do jednotlivých pokojů a mohlo se začít s tréninkem.

 

Každá nová věc samozřejmě vyžaduje úsilí na obou stranách, jednak čas, teoretický výklad doprovázený praktickými ukázkami, a pak ze strany hráček zvýšenou pozornost a trpělivost při neustálém opakování jednotlivých herních situací a přeběhů. Pro zvýšení efektivity výuky byla připravena také videoprojekce, kde jsme v průběhu dne sesbíraná videa mohli podrobně rozebrat a zaměřit se na odbourání technických nedostatků. Na tyto rozbory ale nakonec ani nevyšel čas, neboť holky byly nezvykle aktivní a na placu trávily všechen volný čas, dokonce i při poobědovém a večerním odpočinku. V kurzu byla zejména přehazovaná velkým míčem, potom i volejbal s tímto míčem, a pozadu nezůstaly ani bedmintonové rakety. Dataprojektor pak našel využití později večer, kdy jsme si vyrobili vlastní kino.

 

Během soustředění došlo i na očekávaný ALL STAR game - předem domluvený zápas trenérského dua L.Mach, J.Bok proti výběru nejlepších šesti hráček, přičemž hráčky si samy utvořily svůj tým. Atraktivitě utkání přispělo i delegování hlavní rozhodčí, neboť tu si zvolily hráčky přímo ze svých řad. Tým trenérů se tak oprávněně obával nerovné bitvy. V sázce bylo opravdu hodně, při vítězství hráček by trenéři museli koupit všem holkám na soustředění zmrzlinový pohár dle vlastního výběru... Celé utkání bylo velmi dramatické a tým trenérů musel dokonce ještě v prvním setu sáhnout ke střídání, kdy musela nastoupit paní Ševčíková, která s námi absolvovala téměř celé soustředění a výrazně pomáhala s organizací celého soustředění. Také jí patří velké poděkování. V dalším průběhu setu si trenéři přece jen dokázali vypracovat mírný náskok, který udrželi i v napjaté koncovce prvního setu a celý set tak dotáhli do vítězného konce. Po změně stran se hráčky pokoušely zaskočit trenéry chytře hranými míči do "území nikoho", avšak sehraní trenéři se nenechali překvapit a také druhý set vyhráli. Ve vzduchu tedy visí odveta, která proběhne nejspíše až na dalším soustředění.

 

 

Přestože byl program soustředění celkem nabitý a moc prostoru k odpočinku nebylo, zejména díky úsilí, snaze a odhodlanosti všech hráček se podařilo zapracovat nový herní systém s přebíháním až na takovou úroveň, že se holky už samy kontrolují a opravují, když náhodou popletou své postavení. Zároveň jsme vylepšili veškeré herní činnosti, ať už jde o efektivitu a tvrdost podání, pohyb po hřišti a odhad na balon, kvalitu a přesnost příjmu, nahrávku nebo efektivitu útočného úderu. Holky si konečně začaly volat na každý balón, a začaly se na hřišti chovat jako jeden tým. Jsme velmi rádi, že se všechny hráčky, i přes mnohdy až 4-letý věkový rozdíl, vzájemně respektují a během hry se samy povzbuzují k ještě lepšímu výkonu. Prostě že táhnou za jeden provaz za jakékoliv situace. Síla kolektivu je totiž velmi mocná a důležitá, zejména v kolektivním sportu jakým volejbal bezesporu je. Díky udržení disciplíny po celé soustředění se nám rovněž podařilo omezit riziko možného zranění na minimum. Za celé tři dny byly nahlášeny pouze nějaké puchýře na chodidlech, lehce spálená kolena či drobné naraženiny prstů na rukou. Hráčky si za předvedené chování a snahu vysloužily velikou pochvalu.

 

Velký dík patří rovněž paní Macurové, vedoucí Hospůdky Na Kopečku, která se o nás, co se týče stravování, vzorně starala. Kromě jídel dle našeho vlastního výběru bylo vždy připraveno i něco navíc, od ovoce, sladkostí až po palačinky po sobotní večeři. Stravování bylo skoro jako na zámku a všichni jsme byli s jídlem a obsluhujícím personálem maximálně spokojeni. Hráčky se do restaurace vždy moc těšily a já jsem si stoprocentně jist, že důvodem tohoto těšení nebyla pouze možnost připojení k bezdrátovému internetu ... 🙂 .

 

 

Celé soustředění prostě proběhlo na výbornou a všichni si jej maximálně užili. Pro velkou spokojenost všech účastníků trenérům nezbývá než začít s přípravou dalšího soustředění a zorganizovat vše tak, aby další soustředění bylo kvalitou ještě výše než to právě skončené. A děkovné zprávy od rodičů svědčí, že laťka je stanovena hodně vysoko... 🙂

 

 

Jaromír Bok, TJ Frenštát